Yhteystiedot - Antroposofisen lääketieteen yhdistys ry

Päivitetty: 16.05.2022

Yhteystiedot

ALY:n osoite
ALY ry
c/o Pirkko Tolmunen
Killivuorenkatu 21
20900 TURKU
info@alysivut.fi

Alla ovat saamamme tiedot antroposofisen lääketieteen toimijoista.

Jos tietosi puuttuvat tai ne ovat vanhentuneet, ota yhteyttä sähköpostilla: info@alysivut.fi.

Antroposofisen lääketieteen lääkärit ja terapeutit 2021

LÄÄKÄREIDEN YHTEYSTIEDOT

Helsinki:

Lääkäri Tarja Furu, Pihlajatie 40 A 5,
Helsinki, yhteydenottopyynnöt tekstiviestillä p. 044 0355 491

Tampere:

Peter Zimmermann, naistentautien ja synnytysten erikoislääkäri
Tampereen Uusi Gynekologikeskus (TUG)
Hämeenkatu 22 B, 33200 Tampere
Puh. 020 7579710
www.tug.fi

Seija Zimmermann, lastenneurologian erikoislääkäri
Tampereen Uusi Gynekologikeskus (TUG)
Hämeenkatu 22 B, 33200 Tampere
Puh. 020 7579710
www.tug.fi

TERAPEUTTIEN YHTEYSTIEDOT

ANTROPOSOFINEN FYSIOTERAPIA:

Tampere:

Äärelä Marjo, 041 543 3457, marjo.aarela@koti.fimnet.fiwww.marjoaarela.com

ANTROPOSOFINEN HOITOTYÖ:

Loviisa, Porvoo, Itä-Uusimaa, Kymenlaakso, Lahti, (Helsinki):

Vuori Maarit, sairaanhoitaja, t:mi Aiona, 044 077 0117 puhelinneuvonta/ohjaus (su, sv, de, eng, fr)
Lempeän kotisairaanhoidon -kurssit mm. steinerpäiväkodeille maarit.a.vuori@gmail.com

Turku:

Tolmunen Pirkko  040 702 5227, eurytmiaterapeutti, sairaanhoitaja,  pike_tolmunen@hotmail.com

BIOGRAFIATYÖ:

Espoo ja Helsinki:

Mustonen Armi  armiira@gmail.com tai tekstiviestillä: 041 5147 354

Lahti:

Kapiainen Eija  0500 492 861,  eija.kapiainen@hotmail.com

Aaltonen Eveliina  044 772 2848, evemaria.aaltonen@gmail.com

Juha Degerman 045 630 5321, juha.degerman@phnet.fi

Raseborg/Ekenäs:

Kurtén Göran  040 751 7137,  agkurten@hotmail.com , kurten.goran@mikaelskolan.fi  (sv)

Raasepori/Tammisaari:

Westergrèn  Leena  040 5112 062,  leena.westergren@pp.inet.fi  (su, sv)

Tampere:

Tuovinen Hannu 040 765 7785, hannu.tuovinen@sagittarius.fi , www.sagittarius.fi

Tuovinen Jaana  040 965 1035, jaana.tuovinen@gmail.com

Äärelä Lasse,  lasse.aarela@fimnet.fi

Äärelä Marjo, 041 543 3457, marjo.aarela@koti.fimnet.fiwww.marjoaarela.com

Porvoo ja Helsinki:

Niskanen Riitta,  040 746 3516, riitta.niskanen@arinna.fi

Järna, Ruotsi ja Pohjoismaaat:

Grantzau Hannele, Cert. Elämäkaariterapeutti, Dipl.Klassinen Homeopaatti, Leg.Waldofpedagogi,   Elämänkaarityöskentelyä yksin tai ryhmässä. Kursseja ja luentoja elämänkaaresta ja elämäntaidosta  yhdistettynä teemamatkoihin ja taiteelliseen aktiviteettiin ( mm. vaellusmatkoja, eurytmiaa, dramaa,maalausta). Homeopaattista sekä pedagogista konsultointia. Nordic Biographical Counselling, 0046 730470114, grantzau.cons@hotmail.com  (su, sv,eng)

EHEYTTÄVÄ TARINANKERRONTA:

Vaasa:

Martikainen Annika, 050 522 4463, annika.martikainen@gmail.com (sv, su)

EURYTMIATERAPIA, HOITOEURYTMIA:

Helsinki:

Alfthan Nina, dipl. hoitoeurytmisti  045 347 7755,  nina.alfthan@hotmail.com

Eklund Minna  050 573 0525,  minna.eklund@steinerhelsinki.net

Huhtinen Riitta  050 910 2225,  riitta.huhtinen@gmail.com

Koskinen Janitta 040 738 6135,  janittamaria@gmail.com

Salovaara Kirsti 040 173 9523, kirstiannelisalovaara@gmail.com

Helsinki ja Kirkkonummi:

Kanniainen Irmeli  044 551 9157,  kanimmi.7@gmail.com

Vantaa ja Kerava:

Federer-Rahkonen Claire  045 359 8968, claire.federer-rahkonen@steinerkasvatus.fi

Karjalohja, Espoo ja Helsinki:

Penninckx Anna-Maija  045 236 0804,  annamaija.p@hotmail.fi

Loviisa, Porvoo, Itä-Uusimaa, Kymenlaakso, Lahti, (Helsinki):

Vuori Maarit, eurytmiaterapeutti  Anthromed, t:mi Aiona, 044 077 0117 (su, sv, de, eng, fr) maarit.a.vuori@gmail.com, fb Eurytmiapalvelut 
Laajennetun, syventävän ja täydentävän " Eurythmie in Bewegung" -hoitoeurytmian kansainvälisen jatkokoulutuksen opiskelija 2020 - 2022, Deventer, Hollanti

Tampere:

Ranto Heini   040 775 3318,  heini.ranto@gmail.com

Turku:

Tolmunen Pirkko 040 702 5227, eurytmiaterapeutti, sairaanhoitaja,  pike_tolmunen@hotmail.com

Vaasa:

Aho-Peart Päivi  050 338 8786,  paiviahopeart@gmail.com

Oulu:

Heikka Mervi  045 668 1767, merviheikka@gmail.com

HOITOPEDAGOGIIKKA:

Helsinki:

Ristola -yhteisö, Ristola-säätiö 046 921 2840,  saatio@ristola-yhteiso.fi

Orimattila:

Tapolan Kyläyhteisö, 03 882 450, info@tapola-camphill.fi

KIROFONETIIKKA:

Helsinki:

Heikkinen Tanja, kirofonetiikkaterapeutti, öljydispersiokylpyterapeutti, 050 304 7360, tanja.helena.hei@gmail.com

Tampere, Vesilahti:

Koskela Kimmo  040 574 8515, kimmo.sanatorio@gmail.comwww.sanatorio.fi

Joensuu:

Hoffrèn Minna  050 350 6266, minna.hoffren62@gmail.com

(KUVA)TAIDETERAPIAT:

Helsinki:

Kiira Knuus 0443366002, kiira.leppik@gmail.com

Erkintalo Sarianne 041 540 3616,  sarianne.erkintalo@gmail.com (su,eng)

Kreivi Rita, erikoistunut kriisi- ja traumakuvataideterapiaan,  041 462 7880, ritakreivi@hotmail.com

Laine-Wager Kirsi, M.ed., Valo, pimeys ja väri dipl.taideterapeutti 050 354 1883,  kirsile@gmail.com ,

https://kirsilaine-wager.wixsite.com/taideterapia (su, sv, eng)

Pakkanen Airi  040 745 0747, airi.pakkanen@pp.inet.fi

Tiitta Leena  050 379 6919, leena.tiitta@elisanet.fi

Wihuri Redmond Maarit, antroposofinen dipl. taideterapeutti  044 344 0353, maaritwihuri@gmail.com (su, sv, eng)

Espoo:

Kaila Terttu  0500 520 042, terttuelinakaila@gmail.com ja 
antroposofinenkuvataideterapia.fi

Riihimäki:

Rämö Elina, 040 571 2979, elina.ramo@outlook.com

Suomussalmi :

Ollonberg Anita
Diplomitaideterapeutti, antroposofinen kuvataideterapia (piirustus, maalaus, kuvanveisto), erikoistuminen kriisin ja trauman hoitoon. AnthroMed-laatumerkin käyttöoikeus. Taidepedagogi. Sosiaalisten taideharjoitusten ohjaaminen.
office@soulspace.fi 

Porvoo:

Laakko Jessica  045 633 9593, jessica@laakko.net

Lahti:

Saarnio Pirkko  044 077 2286, pirkko.saarnio@gmail.com

Hollola:

Norri Eeva-Liisa, eevaliisa.norri@gmail.com

Tampere:

Pajukangas Kristiina  040 214 1881,  pajukangas.kristiina@gmail.com

Tarvainen Anna-Liisa  040 524 6425,  anna_liisa_tarvainen@hotmail.com , www.ilotaideterapialla.com

Åland, Åbo:

Kaisla Sundholm, Kirsi, diplom konstterapeut, antroposofinen taideterapeutti iARTe, Ph.D.Cand. in History of Art, +358452085271, 
kirsi.kaisla.sundholm@outlook.com (sv, su, eng)

LAULUTERAPIA:

Helsinki:

Laulaja Tiina, tiina.laulaja@gmail.com

Lahti:

Tuominen Karita  03 755 1966, karitatuominen@hotmail.com

METALLIVÄRIVALOTERAPIA:

Koko Suomi:

Ollonberg Anita ks. KUVATAIDETERAPIA

Tampere:

Tarvainen Anna-Liisa ks. KUVATAIDETERAIA

MUSIIKKITERAPIA:

Helsinki:

Pohjasniemi Kirsti  040 586 4832, musiikkiterapeutti, puhetaideterapeutti, kirstipohjasniemi@hotmail.com

Pääkaupunkiseutu:

Teckenberg-Jansson Pia  0400 449 550, pia.teckenberg@kolumbus.fi

PUHETAIDETERAPIA:

Helsinki:

Pohjasniemi Kirsti 040 586 4832, musiikkiterapeutti, puhetaideterapeutti, kirstipohjasniemi@hotmail.com

SAATTOHOITO:

Lahti:

Tuominen Karita, saattohoito lauluterapialla 03 755 1966, karitatuominen@hotmail.com

Åland:

Raili Hake   040 834 6465,  raili.hake@ aland.net(sv)

SIMEON PRESSEL -HOITOHIERONTA:

Tampere:

Äärelä Marjo, 041 543 3457, marjo.aarela@koti.fimnet.fiwww.marjoaarela.com

ÖLJYDISPERSIOKYLPYTERAPIA:

Helsinki:

Heikkinen Tanja kirofonetiikkaterapeutti, öljydispersiokylpyterapeutti, 050 304 7360, tanja.helena.hei@gmail.com

Kallonen Miila  041 534 8078,  miilakallonen@gmail.com

Oksman Mari   040 529 3680, mari@marioksman.fi

Valkonen Kirsti  050 308 0839, kivalkonen@gmail.com

Kirkkonummi, Tapolan kyläyhteisö Niinikoski:

Kanniainen Irmeli  044 551 9157, kanimmi.7@gmail.com

Turku:

Mäkilä Marja  040 592 9298, tulimarja@gmail.com